... JESZCZE KILKA SŁÓW O SWETRACH
Najlepszy zimowy sweter musi być oczywiście ciepły i super wygodny, a jeżeli do tego ma to "coś" to będzie to sweter na lata, nie tylko na jeden sezon. Koniecznie z naturalnej wełny lub wełny z domieszką, ale nie gryzący, miły w dotyku i nie może po pierwszym praniu rozwlec się, czy zmechacić. Dobrze więc jeżeli w jego skład wchodzą włókna naturalne: bawełna, wełna, moher, może mieć domieszkę akrylu, ale nie więcej niż 50%.
Czytajmy metki i skład!
Warto wiedzieć co kupujemy.
BAWEŁNA to materiał naturalny, roślinny, swetry wykonane z bawełny są miłe ale raczej cienkie. Łatwo się piorą i zachowują kształt, nie kurczą się.
WEŁNA OWCZA - sweterki wełniane są niewątpliwie ciepłe ale niestety "gryzą". Pielęgnacja takiego swetra też nie jest łatwa, ponieważ łatwo może się skurczyć do rozmiarów dziecięcego pulowerka. Ważne jest wiec staranne pranie w specjalnych preparatach, delikatnie ciepłej wodzie lub po prostu w pralni.
MOHER jest pozyskiwany z kóz angorskich. Puszysty, połyskliwy, lekki - wydaje się idealny na ciepły sweterek, ale tu też pranie wymaga specjalnej uwagi. Tylko w zimnej wodzie i w specjalnym płynie.
KASZMIR pochodzi z wełny kóz kaszmirskich. Jest bardzo drogi i niezwykle piękny. Sweterki kaszmirowe są ciepłe, puszyste i bardzo lekkie. Ma jednak wadę, podobnie jak inne naturalne wełny łatwo się odkształca i wymaga prania ręcznego w letniej wodzie.
ANGORA - wełna pozyskiwana z królików angorskich. Idealne sweterki dla alergików - nie uczulają! Ale do pralki też wrzucać nie wolno.
ALPAKA - pozyskiwana z peruwiańskich lam jest wełną delikatną, wytrzymałą i hiperalergiczną.
AKRYL to materiał syntetyczny. Idealnie imituje prawdziwa wełnę, ale nie jest tak ciepły, słabo chłonie wodę i niestety dosyć szybko się "mechaci". Sprawdza się tylko jako domieszka do wełny naturalnej. Stabilizuje wówczas dzianinę i powoduje, że sweter mniej jest narażony na zmianę kształtu.
sweter COL CLAUDINE PL, sklep.colclaudine.pl
spodnie ZARA
worek COL CLAUDINE PL